Huzur için 10 tavsiye

“Şu ana kadar birçok insanla tanıştım, vakit geçirdim ama hâlâ insanları doğru tartamıyorum. Bu yüzden yoruluyor, yeni insanlarla tanışmak istiyor, kendi küçük dünyamı kurup öylece yaşamak istiyorum. Bununda mümkün olmadığını biliyorum. Bu işin bir çözümü var mı?” Psikolog Mehmet Dinç cevaplıyor…

İnsanları doğru tartmak ne demek ben bilmiyorum. Davranışlarını öngörebilme mi, yoksa iyi ya da kötü olduğunu anlaya bilmek mi? Her ikisinden biri de olsa şunu söyleyebilirim ki ikisi de çok mümkün değil doğrusu. Davranış dediğimiz şey o kadar çok değişkenden etkilenir ki birini öngörse insan diğerini ön göremez. Bugün öngörse yarı öngöremez. Bir iş için ya da bir insana yönelik öngörse diğer iş için ya da diğer insana yönelik olarak ön göremez. Çünkü insan hesaba gelmez. Getirmeye çalışan insanı tanımıyor demektir. Bu bir dezavantaj mıdır, bence değildir.

İnsanın iyiliği kötülüğü meselesi hepten karmaşıktır zaten. Çünkü hiçbir insan kötü değildir. Kötü davranışları vardır. Bazı insanları çok fazla kötü davranışları vardır ve bundan rahatsız olmadığından bir şekilde isteyerek ya da istemeyerek etrafına bulaştırır. Bu insanlar zaten kolaylıkla bilinir, tanınır, uzak durula bilir ama küçük hataları olabilecek, basit yanlışlara düşebilecek insanları da bunlardan dolayı silmemek lazımdır.

Burada en büyük hata insanlar ile ilgili yanlış beklentilere girmekten kaynaklanıyor. İnsanın insan olduğunu unutup ona haketmediği kadar değer vermek sonra bir hayal kırıklığı yaşandığında da hak etmediği kadar değersizleştirmek. Bir diğer hatada her şeyi insandan bilmektir. Bu da büyük hayal kırıklarına sebep olur. Yani istediği bir şeyin olmamasına ya da istemediği bir şeyin olmasına sebep olarak bir insan görüyorsak yine insanı yanlış tanıyor, sahip olmadığı bir gücü ona atfediyoruz demektir.

NE YAPMAMIZ LAZIM PEKİ? ON TEKLİFİMİZ VAR

 1. İnsandan vazgeçilmez. Ömür olduğu müddetçe insanlarla ilişkiye devam edeceğiz.
 2. İlişki kurduğunuz insanlar manevi olarak besleyebileceğimiz ya da beslenebileceğimiz insanlar olsun.
 3. Hatasız kul olmaz sözünü biliyoruz inanalım.
 4. Sen alırsan kim verir, sen verirsen kim alır sözüne inanalım.
 5. Gönül insanlarının peşine düşelim.
 6. İnsana verilen emek hiçbir zaman ziyan olmaz, bilelim.
 7. Kötü davranışlarından rahatsız olmayan insanlardan uzak duralım.
 8. İlişki kurmak istediğimiz halde mecbur kaldığımız insanlarla ilişkimizi asgari seviyede tutup bile isteye saniye uzatmayalım.
 9. İnsanların güzelliklerine, iyiliklerine inanalım.
 10. Her gün bize yapılan küçük de olsa bütün iyilikleri düşünüp hatırlamaya çalışalım, yürekten minnettar olup, ifade etmeyi unutmayalım.

 

Huzur için 10 tavsiye” için bir yorum

 • 10 Ocak 2019 tarihinde, saat 05:10
  Permalink

  Siteniz gayet güzel, ancak yeterince duyurulmuyor. Allah kolaylıklar versin

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir