Sendikalardan Kudüs protestosu!

Memur-Sen öncülüğünde Taksim’de bir araya gelecek olan sendikalar ABD’nin elçiliğini Kudüs’e taşımasını protesto edecek.

ABD bugün, 120’den fazla ülkenin kınama kararına rağmen Tel Aviv’deki Elçiliği’ni Kudüs’e taşıyor. Açılış Türkiye saati ile 16.00 civarında gerçekleşecek. Türkiye’de de o saate kadar ve sonrasında protestolar yapılması bekleniyor.

İlk duyuruda bulunan grup ise sendikalar oldu.

TAKSİM’DE SAAT 19.00’DA

Memur-Sen öncülüğünde saat 19.00’da Taksim’de bir araya gelecek olan sendikalar, ABD’nin elçiliğini Kudüs’e taşımasını protesto edecek.

HANGİ SENDİKALAR KATILIYOR?

Protesto gösterisinde Memur-Sen, Eğitim Bir-Sen, Kültür Memur-Sen, Birlik Haber-Sen, Bem-Bir-Sen, Diyanet-Sen, Sağlık-Sen, Büro Memur-Sen, Toç Bir-Sen, Ulaştırma Memur-Sen, Emekli Memur-Sen bulunacak.

ALİ YALÇIN TWİTTER’DAN DUYURDU

Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Başkanı Ali Yalçın, protestoyu Twitter’dan duyurdu:

 

BAŞKANIN KIZI ve YAHUDİ DAMADI AÇILIŞTA

ABD Başkanı’nın kızı Ivanka Trump ile damadı ve danışmanı Yahudi Jared Kushner’in de aralarında bulunduğu ABD heyeti açılış törenine katılmak üzere dün İsrail’e ulaştı. Büyükelçiliğin taşınacağı caddeye İsrail ve ABD bayraklarının yanı sıra “Siyon dostu Trump” ve “Trump İsrail’i büyük yaptı” yazılı billboardlar asıldı. ABD Başkanı Trump’ın ise törene telekonferans yoluyla katılması bekleniyor.

Filistinlilerin protestoları sebebiyle teyakkuz halinde olan İsrail polis ve askeri Gazze’ye tehdit bildirileri attı, Ordu Sözcüsü Facebook’tan “tel örgülere yaklaşmayın” çağrısında bulundu. Kudüs’te ise Pazartesi (bugün) ve Salı (yarın) ezan okunması yasaklandı.

TRUMP’IN KARARI

ABD Başkanı Trump, 6 Aralık 2017’de, Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıdığını ve ABD Büyükelçiliği’nin Tel Aviv’den Kudüs’e taşınması talimatı verdiğini açıklamıştı. ABD yönetimi büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e 14 Mayıs’ta taşıma kararı almıştı. Karar, bölgesel ve uluslararası düzeyde ve Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda büyük tepkiyle karşılanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir